DNA zabytków wydobytych z dna
Archeologia podwodna urasta na naszych oczach do rangi potężnej dyscypliny naukowej, a polskie muzeum zajmujące się tą dziedziną stało się jedną z najlepszych na świecie placówek tego rodzaju.
Płynął z Sankt Petersburga angielski drewniany statek. Zerwał się wiatr północno-zachodni, urwało mu ster i zdryfował ku brzegowi. Zakotwiczono statek i załoga zeszła na brzeg. Za Piaśnicą – to jest rzeczka, która w Dębkach płynie – mieszkał niejaki Ketelhut. On to ugościł załogę, dał posiłek i wina przyniósł, wódki albo whisky, jak to się po angielsku mówi. I tam sobie ubaw zrobili (...). Potem marynarze przetrzeźwieli i na statek wrócili. Na drugi dzień zerwał się sztorm i rozbił łajbę, która z całą załogą poszła na dno".
W taką opowieść starego rybaka z Dębek Jana Foelknera uwierzył dr Michał Woźniewski, ichtiolog i płetwonurek, i z pomocą miejscowych rybaków, łodzią DĘB 4, rozpoczął poszukiwania wraku. I znalazł go („Wrak statku »General Carleton«, 1785", Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta